Неділя, 22.09.2019, 16:18,

Сайт РМО вчителів початкових класів Саксаганського району м. Кривого Рогу
Особистий кабінет
Пропонуємо...
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Нас відвідали

Презентації

Головна » Кабінет вчителя » Українське читання » Українське читання 4 клас

Урок-подорож з читання у 4 класі з використанням інтерактивних методів навчання та ІКТ. Бален М.Б.
[ Викачати з сервера (1.01 Mb) · Викачати видалено () ] 17.03.2013, 20:58
Бален Марія Богданівна
учитель початкових класів Криворізького навчально-виховного комплексу №35 "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - багатопрофільний ліцей "Імпульс"
Освіта: вища. Педагогічний стаж: 21рік
Категорія: «Спеціаліст вищої категорії»
Професійне кредо: "Відкрити в кожній дитині душу творця, дати їй змогу
пробудитися і розквітнути”.
Життєве кредо: «Керуватися мораллю Добра, Віри, Правди, Краси та Законами
Божими».
Анотація
Учитель початкових класів повинен іти в ногу з часом і змінювати технології навчання, упроваджуючи інформаційні технології на уроках для урізноманітнення процесу навчання й зацікавлення сучасних школярів. Уявні подорожі на уроках з використанням відео презентацій дають максимальний ефект у початковій школі, створюючи на уроці особливу атмосферу та настрій. Тому я розробила конспект уроку-подорожі з читання, використовуючи інтерактивні методи навчання та ІКТ. На уроці учні здійснюють уявну подорож Сонячною системою, пригадуючи знання із природознавства. Зупиняючись на планетах, вони із задоволенням виконують запропоновані завдання, щоб продовжувати подорож. А щоб наблизити цю мандрівку до реальності, я розробила комп’ютерну презентацію з використанням анімації.
У навчанні особливе значення надається сьогодні власній діяльності дитини, її пошуку, усвідомленню і застосуванню нею нових знань. Тому на уроці учні, отримавши творче випереджаюче завдання, самостійно підбирають необхідний матеріал і готують презентації. Це дає змогу учням орієнтуватися в потоці різноманітної інформації, обирати для себе головне і значиме.

Урок-подорож з читання у 4 класі

Тема. Цікаве у світі тварин. Олександр Копиленко "Кріт-неборака".
Мета. Ознайомити дітей з відомостями про життя і творчість Олександра Копиленка, формувати уміння працювати з науково-популярними текстами, удосконалювати навички читання; розвивати в учнів пізнавальні інтереси, бажання більше знати, прагнення з'ясовувати невідоме, розвивати зв´язне мовлення, пам’ять, мислення; розширювати і поглиблювати уявлення дітей про дружбу людей і тварин; виховувати бережливе ставлення до живої природи.
Обладнання: плакат із планетами сонячної системи, текст скоромовки, таблиці для гри «Головоломка», таблиця почуттів, картки із словами для словникової роботи, таблиці для гри «Книжковий хробачок», таблиця із словами-анаграмами, портрет Олександра Копиленка, виставка його книг, букви із стрілками, символічний «Мікрофон», малюнок крота, заготовки зірочок, презентація подорожі планетами сонячної системи, презентація життєвого і творчого шляху О.Копиленка, презентація збірки «Як вони поживають» та презентація про крота.
Тип уроку: комбінований.
Х і д у р о к у
І. Організація класу
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Всі сідайте тихо, діти!
Домовляймось, не шуміти.
Руку гарно піднімати,
На уроці – не дрімати.
Щоб не було нам мороки, -
Всі готові до уроку?
Ну гаразд, часу не гаймо,
І урок свій починаймо.
Наш урок читання ми розпочинаємо девізом:
«Читання – основа навчання».

Урок у нас з вами буде не простий, а урок-подорож. Сьогодні будемо мандрувати Сонячною системою, побуваємо на різних планетах. Назвіть планети, які рухаються навколо Сонця (додаток1, слайд1). Займаємо місця в кораблі. Щоб космічний корабель стартував, нам необхідно виконати:
ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок
1. Скоромовка для розчитування. Серед ночі два кроти
налякались темноти.
Тож втекли мерщій із двору
у свою глибоку нору.
2. Гра «Утвори нові слова». Завдання: утворити нові слова із літер слова
«неборака». (небо, кара, рак, кран, барон, рана, краб, бар).
3. Гра «Анаграми». (Читання слів-анаграм з таблиці):
лепо(поле)
жакалю (калюжа)
няревіз (звіреня)
канітех (техніка)
дарорип (природа)
Молодці. Ви справились із завданням і наш космічний корабель вирушає в путь. Перша зупинка - планета Меркурій. Це холодна і тверда планета (додаток1, слайд 2). Йому потрібно 88 діб, щоб зробити повний оберт навколо Сонця. Для спостережень із Землі Меркурій — незручний об'єкт. Як внутрішня планета, він не віддаляється від Сонця більш ніж на 28° і видимий лише на фоні вечірньої або ранкової зорі, низько над обрієм, протягом короткого часу. Мешканці цієї планети просять вас розказати, яке домашнє завдання виконували. (Читали уривки з твору «Пустуни на пароплаві»: «Ловля летючих риб» та «Людина в морі», відповідали на запитання, складали х-ку боцмана за двома оповіданнями, малювали малюнок до епізоду, який найбільше сподобався) .
ІІІ. Контроль за засвоєнням вивченого
- Перевірка домашнього завдання.( Текст " Пустуни на пароплаві " М. Трублаїні.)
а) Скласти характеристику боцмана (за двома оповіданнями).
Із оповідання"Ловля летючих риб" можна сказати, що боцман досвідчений моряк, кмітливий, спостережливий. Наступна частина твору до образу боцмана додає ще і те, що він любить тварин; рішучий у своїх вчинках; дуже добре плаває. Відповідь боцмана морякам свідчить про те, що він багато знає, довго плавав по морях; упевнений в собі.
б) Прочитайте те місце у творі, яке видалось вам найстрашнішим. Чому?
— Як ви оцінюєте вчинок моряка? (Сміливий, рішучий; ризикував сво¬їм життям заради порятунку мавпочок).
- А найвеселішим? Чому?
— Як би ви вчинили на місці боцмана?
в) Намалювати малюнок до епізоду, який найбільше сподобався і скласти розповідь за ним.
— Які ще заголовки можете дібрати до останньої частини?
- Які події могли ще трапитись?

Мешканці Меркурія дуже вами задоволені, я також. Ви добре потрудились і отримали оцінки.( Оцінювання учнів на заготовлених зірочках)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
А зараз ми вирушаємо на планету Венера (додаток 1, слайд 3). Вона робить повний оберт навколо Сонця за 224 дні. А назву отримала від давньоримської богині кохання. Вене́ра — друга за відстанню від Сонця планета, майже такого ж розміру, як Земля. Це третій за яскравістю об'єкт на небі; її блиск поступається лише блиску Сонця та Місяця. На цій планеті ви дізнаєтесь, які завдання стоять перед вами на сьогоднішньому уроці.
Гра «Плутаниця». Діти! Зверніть увагу на дошку. Ідучи за стрілками, ви прочитаєте запис. Із запису дізнаєтесь ім’я та прізвище письменника, твір якого ми будемо вивчати на уроці.

О Е С К Н Е Р И О

Л К О А Н Д Л К П

Прочитавши його твір, ви дізнаєтесьбагато нового, відчуєте захоплення письменника природою та його любов до неї, а також розширите свої уявлення про дружбу людей і тварин.
V. Робота над темою уроку.
1. Розповідь про письменника. Із життєвим і творчим шляхом письменника-природолюба вас познайомить Міхеда Ксенія, яка отримала творче випереджуюче завдання. Для цього ми використаємо гру «Мікрофон». Правила гри ви пам’ятаєте: говорить тільки той, у кого мікрофон.
Перегляд презентації про письменника (додаток 2, додаток 2а).
2. Презентація збірки. Письменник-природолюб залишив нам у спадок багато чудових творів. Так, він мав таку здатність — помічати незвичайне, цікаве у звичному та буденному. А найголовніше — розповідав майстерно та захопливо. Сьогодні ми з вами прочитаємо лише маленький уривок із його збірки оповідань «Як вони поживають». Із цією збіркою вас познайомить Шумейко Юля (Презентація збірки: додаток 3).

3. Загадки.
• Він від народження — шахтар.
Не бачить моря, ані хмар.
Його не спинить сам Дніпро,
Під ним прориє і метро. (Кріт)
- Можливо хтось із вас, діти знає загадки про крота.
• Живе під землею, і все він там бачить,
А вийде назовні — одразу незрячий.
— Так, це кріт. А що це за тваринка? Якщо ми відновимо текст, в якому всі букви перемішались, то дізнаємось більше про нього.
Читання деформованого речення .
ртік — це линекийве зрів, ощ виже дпі лемзею, витьжися вимищодо в’ямикареч, микачинли махко.
(Кріт — це невеликий звір, що живе під землею, живиться дощовими черв’яками, личинками комах.)
— Зараз Нікіта Сергієнко надасть вам іще деяку інформацію про цього маленького звірка. Презентація про життя кротів (додаток 4, додаток 4а).
4. Робота над заголовком твору.
«Передбачення» змісту твору за назвою та люстрацією.
- А тепер попрацюємо з книжкою. Прочитайте заголовок твору (с. 72) та розгляньте ілюстрацію.
- Давайте, ми з вами пограємо гру «Передбачення». Як ви думаєте, про що може розповідатись у творі з такою назвою? (Відповіді учнів)
- Чи справдиться ваше передбачення, ми дізнаємось, коли прочитаємо текст оповідання. А для того, щоб прочитати оповідання, ми відправляємося на планету Земля.
(Учні, відповідь котрих правильна і змістовна, на протязі всього уроку одержують символічні зірки)
VІ. Опрацювання твору О. Копиленка " Кріт – неборака "
Ось ми приземлилися на своїй планеті Земля. (додаток 1, слайд 4).
Вона чарівна. Земля — третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на якій відоме життя, домівка людства. Земля обертається навколо Сонця із періодом, що приблизно дорівнює 365,24 доби. Земля має супутник — Місяць. Особливість будови земної поверхні полягає в розподілі на материки і океани. На цій зупинці ми розпочнемо знайомство з твором.
1. Словникова робота
а) Щоб краще зрозуміти зміст тексту і добре його прочитати, попрацюємо над деякими словами з нього. Але не просто, а граючись. Гра «Відлуння».
Читання пірамідок слів «луною» за вчителем
варто
моторно
плодиться
чудернацьке
впресовуватиме проект
інженери
дослідники
утрамбованої
рентгенівським
— Знайдіть і прочитайте серед поданих слів ті, які мають значення:
• дуже швидко (моторно);
• задум, план створення чого-небудь (проект);
• спеціалісти з вищою технічною освітою (інженери);
• спеціальне проміння, яке застосовують у науці, техніці й медицині (рентгенівське).
б) Гра «Книжковий хробачок».
А для того, щоб під час читання правильно вимовляти деякі слова, ми проведемо гру «Книжковий хробачок». У нас завівся книжковий хробачок. Він дуже любить поїдати букви. І от у кожному слові він з’їв деякі букви. Слова засумували, тому що не знають, чи зможе хтось їх прочитати без деяких букв. А ви як думаєте, ми зможемо прочитати? Давайте попробуємо: 1ряд – 1 слово, 2 – друге, 3 - третє, тоді хлопчики і дівчатка.
ЗВ*Р
КР*Т
М*ТР*
К*ЧК*
ПТ*Х*
Отже, тепер ми будемо читати текст і свідомо, і правильно.

2. Читання тексту вчителем з допомогою дітей.
-Я буду читати твір, а ви будете мені допомагати. До кого я доторкнусь, той буде продовжувати.
- Слухаючи твір, подумайте,про що ви вже знали, а що з почутого – для вас нове.

а) Перевірка сприймання. Чи справдилось наше передбачення змісту твору?
- Що нового ви дізнались із твору?
- Які почуття і до кого виникли у вас під час читання даного оповідання? Зверніть увагу на таблицю почуттів. Давайте пограємо гру «Заверши речення».
-- Мені радісно від того, що….хто завершить речення?
-- Мені сумно від того, що….
-- Я відчуваю повагу до…., тому що…… .
Всі завдання на планеті Земля виконано. Тому подорожуємо далі. Планета Марс (додаток 1, слайд 5) — четверта планета Сонячної системи за відстанню від Сонця й сьома за розміром і масою. Названа на честь Марса — давньоримського бога війни. Іноді Марс називають «червоною планетою» через червонуватий колір поверхні, спричинений наявністю оксиду заліза. Вдень на Марсі можна загоряти, а вночі « пече» мороз. Щоб не замерзнути, проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
— Ви відчули легкість, приплив сил, бадьорість? Це все завдяки природі. Це вона дає нам натхнення, радість, щастя і свободу руху.
3. Повторне читання.
Планета Марс , впевнившись, що ви відпочили, відпускає вас працювати дальше. (додаток 1, слайд 6) Юпі́тер — п'ята і найбільша планета Сонячної системи: більш ніж у два рази важча, ніж всі інші планети разом узяті і майже в 318 разів важча за Землю. Юпітер має щонайменше 66 супутників. На найбільшій планеті Юпітер ви прочитаєте текст самостійно.
Читати будемо за допомогою вправи «Дощик»:
- Повільно починає капати дощик (учні читають тихо),
- Сильніший дощик (читають голосніше),
- Злива (читають голосно).

а) Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.
- Кого автор побачив біля своїх ніг? Чому його здивувала поява крота?
- Прочитайте опис крота.
- Де постійно живе кріт? Щ о він робить під землею?
- Яке питання зацікавило автора? Прочитайте.
- Прочитайте опис досліду, який провели вчені.
- Що виявили дослідники? Прочитайте,де кріт діває землю.
- Чим кріт допоміг інженерам?
- Як учені шукають " підказки " в поведінці тварин? Прочитайте.

б) Хвилинка-цікавинка. А зараз послухайте цікавинку, яку приготував для вас…
У світі науки і техніки існує наука, яка вивчає будову живих організмів для створення різних машин, приладів, одним словом - техніки. Це –біоніка.( біо – життя, ніка – електроніка.) Скільки справжніх див створили люди своєю невтомною працею! Всі ці витвори людського розуму й рук, а часом і спостережливості, допомагають нам у роботі, полегшують і покращують наше життя.

Підсумок. Я бачу, що ви правильно зрозуміли зміст прочитаного, навіть і більше того, ви насправді читали виразно, правильно вимовляючи слова і ми можемо полетіти на наступну планету.
4. Робота над швидкістю читання.
Наступна зупинка Сатурн (додаток 1, слайд 7). Це — шоста за віддаленістю від Сонця та друга за розмірами планета Сонячної системи. Сатурн швидко обертається навколо своєї осі (з періодом — 10,23 години),а навколо Сонця за 29,46 земних років. Планета оточена кільцями величезних розмірів. Холоднеча тут утричі сильніша, ніж у нас найстуденішою зимою. Мешканці вітають нас і повідомляють, що не менш важливим для читання є його темп. Тому виконаємо вправу на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Хто читає швидше?"
— Прочитайте усі питальні речення, а тоді — окличні.

б) Давайте попрацюємо над темпом читання у ході гри «Марафон». Для цього знайдіть останній абзац на с.80. Візьміть олівець, ним ви будете позначати місце зупинки по моїй команді «Стоп».Читання починається напівголосно по команді: «Настарт! Увага! Марш! І триває 10сек. По команді «Стоп» ставимо засічку». Ваше головне завдання: покращити свій результат під час другої спроби.
Отже, перша спроба: Поставили пальчики на початок речення останнього абзацу. «Настарт! Увага! Марш!» … «Стоп!»
Щоб перевірити себе під час другої спроби, дамо відпочити нашим очам, пограємо гру «День-ніч». По команді «Ніч» сильно замружуємо очі і стискаємо пальчики в кулачок. День – розслаблюємо м’язи очей та рук. Наступні рази прискорюємо темп.
- Отже, переходимо до другої спроби. Бажаю успіху! «Настарт! Увага! Марш!»…
«Стоп» .
- Хто зміг перевершити свій результат? Опускаючи руку, похваліть себе.
Запам’ятайте: щоб гарно читати, треба багато тренуватись.
Ви переконали мене, що ви дійсно діти уважні, творчі. Ці прекрасні здібності нам допоможе розвинути робота групами. Отже, будьте уважні!
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу. Творча робота .
А на планеті Уран попрацюємо групами (додаток 1, слайд 8). Ця планета названа на честь бога неба Урана, за 84 роки робить повний оберт навколо Сонця. Уран відносять до категорії «крижаних гігантів».

- Робота в групах.
Пояснюю правила роботи групами.
Клас ділиться на групи по 6 учнів. Перша група – підніміть руки, 2, 3, 4, 5. Кожна група обирає лідера і секретаря. Для цього у вас є 10 сек. Лідери отримують завдання. Після його виконання лідер, або призначений ним член команди захищає роботу своєї групи.
Приступаємо до праці. ..
1) — Знайдіть і випишіть дієслова, які описують дії крота.
(Вилазить, насилу пересуває, гребе, опинився, живе, почуває, вистрибнув, поповз, зарився, пірнув, вигортав, риє, прокладає, плодиться, мандрує, дробить, свердлить, гребе, впресовує, утрамбовує, посувається, ласує, працює.)
2) — Складіть розповідь за малюнком (підручник, с. 73).
3) — Порівняйте два поняття — «кріт» і «метро». У спільну частину впишіть спільні риси обох елементів.
Відмінності: кріт — тварина, істота, лазить, а метро — вид транспорту, неістота, їздить.
Спільне: знаходяться під землею; рухаються по тунелях.
4) — Доповніть розповідь про крота потрібними словами та виразами.
Від народження і до ___ кріт живе ___ ___. Ходи у ___ прориває за допомогою ___, ___ і ___ ___. Живиться ___, ___, ___.
(Від народження і до смерті кріт живе під землею. Ходи у землі прориває за допомогою шиї, плечей і передніх лап. Живиться черв’яками, личинками, жуками.)
5) Гра «Плутаниця». Відшукайте найбільшу кількість слів, які зустрічалися у тексті. Обведіть їх.
Завершуємо роботу. Лідери груп називають учня, який буде представляти роботу групи.(Вручаю символічні зірочки, якщо група справилась із завданням).

VІІІ. Підсумок. Рефлексія.
От і все. Вже підсумок уроку.
Ну й попрацювали ми, нівроку!
Всі активні були, молодці.
( Бесіда з вивченої теми)
Підсумок уроку ми проведемо на планеті Нептун. Це восьма планета від сонця.
(додаток 1, слайд 9 ). Обертається навколо нього за 164 роки. Планета названа на честь римського бога морів. Нептун за своїм складом близький до Урану. Як і Уран її відносять до категорії «крижаних гігантів».
— Оповідання про яку тваринку ми читали на уроці?
— Що нового ви дізналися?
— Чи погоджуєтесь ви із твердженням, що це оповідання є науково-популярним?
- Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що в природі існує взаємозалежність життя тварин і людини. Доведіть це на прикладах.
Висновок: Отже, природа навчає людей жити:
пташки — конструювати літаки;
риби —підводні човни; кроти — будувати метро.
І ми є часточкою цієї природи. Тому повинні любити і захищати її.

ІХ. Домашнє завдання.
Найменша і найвіддаленіша від сонця планета- Плутон (додаток 1, слайд10). Відкрили її лише в 1930 році. Повний оберт навколо сонця робить за 248 років. Плутон розташований приблизно у 40 разів далі від Сонця, ніж Земля, тому потік сонячної променистої енергії на цій планеті в понад півтори тисячі разів слабший, ніж на Землі. Проте це не означає, що Плутон укритий вічною імлою: Сонце на його небокраї виглядає більш яскравим, ніж Місяць для мешканців Землі. Його називать ще карликовою планетою.
На цій зупинці запишемо домашнє завдання. Виразно читати твір
О. Копиленка «Кріт – неборака», скласти план до оповідання.

- Діти! Ви всі дуже гарно працювали на уроці. Ми уже здійснили подорож всією сонячною системою. Але для того, щоб повернутися назад додому,нам необхідна допомога зірочок. Потрібно , щоб вони освітили нам шлях. Давайте подивимося, чи вистачить нам світла від наших зароблених на сьогоднішньому уроці зірочок. Зірки нам також допоможуть визначити, чи задоволені ви своєю роботою на уроці. Якщо ви задоволені – домалюйте зірочці посмішку. А якщо ні – ваша зірочка буде сумна. Підніміть свої отримані зірочки. Опускаючи руку, погладьте себе по голівці.
Моя зірочка (відкриваю дошку, де прикріплена велика усміхнена зірочка)
усміхається щиро та від душі, і хоче допомогти вам повернутися додому.
Учні першого ряду: візьміть свої зірочки і прикріпіть біля моєї. (Учні прикріплюють свої зірочки біля моєї). Після учнів першого ряду свої зірочки прикріплюють учні другого та третього ряду. Мені здаєься, що навіть у класі посвітлішало від ваших зірочок. Тож ми швидко повертаємось назад. Я в свою чергу хочу подякувати вам за прекрасну співпрацю на уроці.
Встаньте, діти, всі рівненько! Поверніться обличчям до наших гостей. Увага! А тепер невеличке завдання для наших гостей:
Шановні гості! Доберіть риму до нашого віршика:
Всі ми плідно працювали,
Знання міцні здобували.
Ну, а ви нам у кінці
Скажіть, що ми …(молодці: додаток 1, слайд 11).
Категорія: Українське читання 4 клас | Додав: Oksana11
Переглядів: 8212 | Завантажень: 1042 | Рейтинг: 3.7/3

Схожі матеріали

Всього коментарів: 0


Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]